Przede wszystkim pobiera się albo krankengeld z powodu choroby i niezdolności do pracy, albo arbeitslosengeld. Dwa jednocześnie nie można. Dopiero po rehabilitacji, która przejmie rentenversicherung , (o ile składki były regularnie i bez przerw dłuższych jak 2 tyg ) dazyduje rentenversicherung, czy pani mąż jest zdolny do pracy, czy musi zostać przeszkolony do innego zawodu.
do tego jeszcze dochodzi, czy pani mąż był gesetzlich, czy prywatnie ubezpieczony
Witam wszystkich. Chciałabym sprostować wypowiedź Wróbelka. Żeby wyrobić sobie prawo do zasiłku trzeba w ostatnich 30 miesiącach przepracować 12 miesięcy i nie musi być ciągłości. Wklejam informację ze strony www.arbeitsagentur.de ...
"...Sie erfüllen die Anwartschaftszeit. Das bedeutet meist: Sie waren in den 30 Monaten vor Arbeitslosmeldung mindestens 12 Monate versicherungspflichtig beschäftigt. Dabei können mehrere Beschäftigungen zusammengerechnet werden..."
Od pierwszego dnia chorobowego, pracodawca płaci przez 6 tygodni, a od siódmego tygodnia płaci ubezpieczalnia zdrowotna zasiłek chorobowy.
Chciałabym również dodać, że w celu uzyskania Krankengeld trzeba mieć ciągłość zwolnień lekarskich i przedstawić pierwsze w ciągu jednego tygodnia ("...muss ein Arzt die Arbeitsunfähigkeit des Arbeitnehmers lückenlos bescheinigen, dieser muss die Krankschreibung schnell bei der Krankenkasse einreichen. Dafür hat man eine Frist von einer Woche, nachdem man arbeitsunfähig geworden ist...")
Serdecznie pozdrawiam.
Zaloguj się, aby obserwować tematyBycie zarejestrowanym użytkownikiem forum