Koronawirus w Niemczech i Polsce

Podstawowe informacje, aktualności, artykuły, aktualny zasięg COVID-19 i statystyki

Zakażenia w Niemczech

1844708701632167800

Zakażenia w Polsce

24826111716012227

Zalecenia związane z pandemią koronawirusa COVID-19

Co możesz zrobić, żeby się uchronić? Okazuje się, że bardzo wiele. Przede wszystkim zostań w domu. Nie wychodź niepotrzebnie - to, że zabijesz teraz swoją nudę, może w ostateczności zabić Ciebie lub Twoich bliskich.
Sytuacja jest poważna i wymaga od każdego z nas odpowiedzialnego działania.

Sprawdź poradnik jak dobrze myć ręce i zapamiętaj instrukcję - jeśli będziesz myć ręce niechlujnie lub zbyt krótko, możesz przenieść wirusy w bardzo łatwy sposób - na swoją twarz, przedmioty codziennego użytku, innych ludzi.

Wirus nie przenosi się sam - wirusa przenoszą ludzie

Wirusy nie mają innej metody przemieszczania się, niż przez swojego nosiciela - w tym przypadku każdego człowieka. Nie ma znaczenia to, czy jesteś osobą w młodym wieku czy w jego kwiecie.
Nawet jeżeli przejdziesz wirusa bezobjawowo, możesz zarazić od kilku do kilkudziesięciu osób - w domu, komunikacji miejskiej, miejscu pracy, sklepie, na poczcie.

Zakażenia koronawirusem w Niemczech

W Niemczech sytuacja jest bardzo poważna: pod koniec marca 2020 przekroczona została liczba 65.000 zachorowań. Wprowadzone zostały zasady podobne do tych w Polsce:

  • zakaz poruszania się poza domem w grupach większych niż 2 osoby
  • zachowanie minimum 1.5-metrowego odstępu w kolejkach
  • zamknięcie barów i restauracji
  • zamknięcie kościołów, meczetów i synagog
  • zamknięcie salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuażu

Zakażenia koronawirusem w Polsce

W Polsce największy problem stanowi obecnie dostęp do sprzętu medycznego jednorazowego użytku. Pomimo wprowadzenia ograniczeń przemieszczania się i korzystania z przestrzeni publicznej, nie udało się skutecznie spowolnić ani zatrzymać wzrostu zakażeń.

Najwięsze zagrożenie stanowi w tym przypadku nieodpowiedzialność społeczna - ludzie nie traktują niebezpieczeństwa poważnie, ignorują zalecenia, organizują spotkania, domówki, wychodzą do sklepów bez potrzeby, dla zabicia czasu.

Apelujemy - popatrz na sytuację jak dojrzała, świadoma osoba - zostań w domu, nie chodź do sklepu z nudów, bo możesz bezpośrednio przyczynić się do choroby lub śmierci innych osób!

Zakażenia koronawirusem w innych krajach

Najwieksze ognisko zakażeń pod koniec marca powstało w Stanach Zjednoczonych. Pozostałe kraje z największymi problemami to Włochy, Iran i Wielka Brytania, gdzie zachorował nawet sam premier.

USA1902779109159688811
Włochy23383633601160938
Hiszpania287406271280
Chiny83022463478319
Francja1516772902169455
Iran1642708071127485
Wielka Brytania279856397280

Czy koronawirus to nowy rodzaj grypy?

Koronawirus absolutnie nie jest grypą i nie może być tak traktowany.
Stanowi o wiele większe zagrożenie, ze względu na brak istniejących metod leczenia ani szczepienia.

Jedyną metodą powstrzymania dalszego rozprzestrzeniania się pandemii jest unikanie kontaktów międzyludzkich, do czasu spłaszczenia się krzywej zachorowań i wyhamowania ich wzrostu - co da czas na znalezienie potencjalnego lekarstwa i pozwoli służbie medycznej pracować w lepszych warunkach, jednocześnie przyczyniając się do spadku umieralności.

Przez powstałą sytuację cierpią i umierają też osoby niezakażone koronawirusem, ale też te czekające na operacje i zabiegi, z innymi chorobami, po nagłych wypadkach.
To możesz być także ty, więc zachowuj się odpowiedzialnie i nie narażaj siebie ani innych - nie wychodź niepotrzebnie z domu.

Czym właściwie jest koronawirus?

"Koronawirus" to nazwa obecnie potocznie używana na określenie wirusa nazywającego się oficjalnie SARS-CoV-2, który pochodzi z rodziny koronawirusów i wywołuje chorobę uładu oddechowego COVID-19.

Aktualne informacje o koronawirusie w Niemczech i Polsce

Na bieżąco monitorujemy i redagujemy najważniejsze aktualności związane ze zmianami, obostrzeniami i nowymi zaleceniami w związku z pandemią koronawirusa. Możesz przeczytać najnowsze informacje poniżej i przeglądnąć wszystkie na podstronie koronawirus Niemcy.

Pokaż więcej

Korzystaj tylko z wiarygodnych źródeł na temat informacji o koronawirusie!

Trudne czasy przez które obecnie przechodzimy są idealne dla oszustów, naciągaczy, złodziei i osób "dla zabawy" rozpowszechniających nieprawdziwe informacje. Pamiętaj, aby informacje czerpać tylko z wiarygodnych źródeł:

#ZostańWDomu

#WirBleibenZuhause