Wiek emerytalny w Polsce?

· 454 odsłony · 3 odpowiedzi

Kolega w przyszłym roku pójdzie na emeryturę w Polsce. Od roku pracuje ze mną w Niemczech na umowę o pracę pytanie brzmi-czy może pracować w DE mimo pobierania emerytury w pl?

Dodaj odpowiedź
Odpowiedzi
odpowiedz
ZgłośOdpowiedz

Czy w dniu nabycia prawa do tej emerytury będzie zatrudniony? Tak! Wypłata będzie zawieszona, jeśli nie rozwiąże stosunku pracy z pracodawcą, u którego będzie zatrudniony bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury. Np. uzyskuje prawo do emerytury 10 marca 2019 r. i jest wtedy zatrudniony u pracodawcy X => emerytura jest automatycznie zawieszana do momentu, gdy rozwiąże stosunek pracy z X i dostarczy wniosek do ZUS o wznowienie wypłaty. Nie ma znaczenia czy X będzie pracodawcą polskim czy niemieckim (Art. 103A ustawy o emeyturach).Jaka jest aktualna interpretacja przepisów to najlepiej zadzwonić do ZUS w Opolu,oni zajmują sie umowami międzynarodowymi

0-
Zgłoś

@kello.... lange rede kurzer Sinn = zapytaj w ZUS ___

ZgłośOdpowiedz

Najlepiej niech Kolega zapyta „u źródła” tzn w ZUS bo być może jest jakiś limit zarobków dla emeryta i jak go „namierza” będzie musiał opodatkować lub zwrócić. Tam dowie się prawdy i będzie to miał „na papierze”według aktualnych przepisów.

0-
Rottenburg am Neckar, ostatnio online:
Polub to!

Najnowsze pytania