Pracodawca "oszukiwał" w sprawie ubezpieczenia. Co robić?

· 596 odsłon · 7 odpowiedzi · Autor:

Witam, dowiedziałam się że mój pracodawca od początku mojej pracy w jego firmie (8 miesięcy) nie ubezpieczył mnie w żadnej kasie chorych, chociaż dostarczył mi potwierdzenie o zameldowaniu w AOK Bayern. Mimo to co miesiąc ściągał normalną składkę na ubezpieczenie. Dowiedziałam się o tym ponieważ chciałam zapytać dlaczego nadal nie otrzymałam od nich karty (nie przywiązywałam do tego jakiejś nadmiernej uwagi). Kobieta pracująca w AOK powiedziała że pracodawca powinien mi oddać pieniądze na "ubezpieczenie". Czy grozi mi kara za nieodprowadzanie składek przez 8 miesięcy czy winę ponosi pracodawca bo mnie oszukał ? Proszę o pomoc !

Dodaj odpowiedź
Polub to!
Schaafheim, ostatnio online:
Wybrane specjalnie dla Ciebie
Odpowiedzi
odpowiedz
ZgłośOdpowiedz

Dziękuję serdecznie za poradę, jestem obecnie na urlopie ale jak tylko wrócę i spróbuję to załatwiać to napisze jak mi poszło

0-
ZgłośOdpowiedz

W celu zasięgnięcia porady istnieje możliwość zwrócenia się do jednego z bezpłatnych ośrodków doradczych. Poniżej znajdzie Pani Link do odpowiedniej wyszukiwarki: https://www.eu-gleichbehandlungsstelle.de/SiteGlobals/Forms/Webs/EUGS/Suche/PL/Beratungsstellensuche_Formular.html?nn=2257808&ambit_distance.GROUP=1&cl2Categories_Sprachenangebot.GROUP=1&cl2Categories_Themen.GROUP=1

0-
ZgłośOdpowiedz

Nieodprowadzanie składek na ubezpieczenie zdrowotne jest w Niemczech czynem karalnym. Według §266a StGB (niemiecki kodeks karny) pracodawcy grozi kara do pięciu lat więzienia lub kara pieniężna (§266a StGB). Dłużnikiem wszystkich składek socjalnych jest Pani pracodawca, a nie Pani, więc nie ma się Pani absolutnie czego obawiać. Kasa Chorych będzie dochodziłą zaległych składek przeciwko Pani pracodawcy, a nie przeciwko Pani. Tutaj jeszcze małe sprostowanie: Pracodawca będzie musiał oddać odprowadzone z Pani wypłaty na składki pieniądze nie Pani lecz Kasie Chorych.

0-
Najlepsza odpowiedź
ZgłośOdpowiedz

Prwcownika

0-
ZgłośOdpowiedz

Byłam dzis w firmie i powiedzeli mi, że niby pracownik ubezpiecza sie sam i w sumie to tyle bo kobieta "od tych rzeczy" jest na urlopie i bedzie za tydzien. Tyle ze o ile mi wiadomo to pracodawca ma obowiazek ubezpieczyc pracownika. A nawet jesli to jak to możliwe ze zabierali mi te pieniądze chociaż nie miałam tego ubezpieczenia?? Powiedziałam jej o tym i zapytałam się gdzie w takim razie są te pieniądze a ona na to ze ona nie wie.

0-
Zgłoś

Jak wygläda twoja umowa? Masz status pracownika, czy status zleceniobiorcy?

ZgłośOdpowiedz

Tylko adwokat moze Ci pomoc w odzyskanu pieniazkow.Pozdrawiam

0-