Nigdy nie prowadź w nich samochodu. Możesz zaszkodzić sobie i innym

W upalne dni chętnie zakładamy lekkie obuwie, w którym stopa dobrze oddycha. Klapki, sandały i japonki są wtedy nieodzownym elementem codziennej stylizacji, ale czy prowadzenie w nich samochodu jest zgodne z prawem i bezpieczne?
Niemcy: Czy mogę prowadzić auto w klapkach, sandałach, japonkach lub boso?
W niemieckim Kodeksie Drogowym nie ma żadnego zapisu mówiącego o obowiązkowym obuwiu do prowadzenia samochodu. Niemniej jednak eksperci odradzają siadania za kierownicę w sandałach, klapkach, japonkach czy boso.
Okazuje się, że bosa stopa lub stopa w sandale, klapku może łatwo ześlizgnąć się z pedałów, zablokować tam i doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Tym samym ryzykujesz zdrowie nie tylko swoje, ale i innych uczestników ruchu drogowego!
Prowadzisz samochód w klapkach? Licz się z konsekwencjami!
Jeśli prowadząc pojazd w sandałach, klapkach lub boso będziesz uczestnikiem wypadku drogowego, możesz odpowiedzieć za współudział w kolizji, ponieważ nie zachowałeś ostrożności podczas prowadzenia samochodu, a wtedy ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia Ci odszkodowania.
Dlatego nawet w okresie letnim powinieneś prowadzić pojazd w lekkim, ale stabilnym obuwiu, które zapewni Twojej stopie wygodę, stabilność i odpowiednią przyczepność do pedałów.
Tu za jazdę w niewłaściwym obuwiu zapłacisz mandat
Niewłaściwe obuwie kierowcy w czasie jazdy karane jest we Francji i Hiszpanii. We Francji za jazdę w klapkach grozi mandat w wysokości 90 euro, a w Hiszpanii – 80 euro, ale w przypadku zapłaty z góry jest możliwość obniżenia wysokości mandatu do 40 euro.
Zdjęcie: pixabay.com, autor: rawpixel
Źródło: t-online.de