Opowiedział, jak wygląda praca stewarda i na jaki zarobek można liczyć

· Autor:
UdostępnijMessengerWhatsapp
Bądź na bieżąco. Obserwuj nas na:

Jeden z użytkowników na portalu reddit postanowił podzielić się swoimi doświadczeniami, związanymi z pracą stewarda. Opowiedział, co należy do jego obowiązków, ale główny punkt wzbudzający sporo emocji, został poświęcony zarobkom - te wbrew obiegowej opinii mogą być zaskakująco niskie.

Obowiązki stewarda

Na platformie Reddit pojawił się interesujący wpis od stewarda zatrudnionego w renomowanej linii czarterowej, która ma swoją bazę na Łotwie, lecz często realizuje loty do i z Niemiec. Mężczyzna podzielił się swoimi doświadczeniami, wskazując na pewne wyzwania związane z niemieckimi lotniskami, które, jego zdaniem, charakteryzują się wolniejszą obsługą, co czasami prowadzi do komplikacji, szczególnie w Berlinie i Stuttgarcie podczas niekorzystnych warunków pogodowych.

Nie zmienia to jednak faktu, że steward ten wykazuje zamiłowanie do swojej pracy, nawet w trakcie turbulencji, które, jak przyznaje, dodają emocji podczas lotu. Przede wszystkim podkreśla swoje zaangażowanie w pomoc pasażerom, którzy odczuwają lęk przed lataniem, zachęcając ich do dzielenia się swoimi obawami z załogą jeszcze przed wylotem. Rozmowa z personelem może znacząco przyczynić się do zmniejszenia napięcia i niepokoju.

Dalsze porady, jakie oferuje, to możliwość zapytania o zajrzenie do kokpitu przed startem, co może być szczególnie uspokajające dla niektórych pasażerów. Dodatkowo, sugeruje wybieranie miejsc w środkowej części samolotu, gdzie wpływ turbulencji jest zdecydowanie mniejszy w porównaniu do tylnej części maszyny.

Co więcej, steward dzieli się praktyczną radą dotyczącą zmiany ciśnienia w uszach podczas lotu - poleca napełnienie kubka chusteczką, dodanie gorącej wody i przyłożenie go do uszu. To proste, ale skuteczne rozwiązanie może przynieść ulgę i uczynić podróż samolotem bardziej komfortową.

Zarobki stewarda

Ujawnione szczegóły dotyczące warunków pracy i wynagrodzeń stewarda, rzucają światło na wyzwania zawodowe osób pracujących w branży lotniczej i potwierdzają zasadność strajków - jakkolwiek może to być irytujące dla osób latających samolotami.

Z informacji opublikowanych przez stewarda wynika, że w okresie zimowym, poza sezonem, wykonuje on jedynie od dwóch do pięciu lotów miesięcznie, co przekłada się na znacznie skrócony wymiar godzin pracy. Taka sytuacja diametralnie zmienia się latem, kiedy to dni pracy mogą trwać do 13 godzin bez przerwy, co zdecydowanie zwiększa obciążenie pracą.

Powyżej opisane okoliczności znajdują odzwierciedlenie w strukturze wynagrodzeń, opisanej przez bohatera wpisu na reddicie. Brak stałego wynagrodzenia w jego linii lotniczej sprawia, że zimą zarobki ledwo przekraczają 1000 euro, a wypłata zależy wyłącznie od liczby przepracowanych godzin. Okres letni pozwala na osiągnięcie poziomu zarobków rzędu 2400 euro miesięcznie, pod warunkiem wykorzystania maksymalnej ilości dostępnych godzin pracy.

Porównując te dane z informacjami o wynagrodzeniach w innych liniach, takich jak Condor czy Lufthansa, gdzie wynagrodzenia netto wahają się od 1800 do 2400 euro miesięcznie, rysuje się obraz znaczącej dysproporcji w całej branży. Jeszcze większy kontrast pojawia się, gdy zestawi się te kwoty z zarobkami pilotów Lufthansy, którzy zarabiają średnio ponad 6000 euro brutto miesięcznie. Postulowany wzrost wynagrodzeń o 15 procent, mógłby znacząco poprawić sytuację finansową stewardów, wnosząc pewną równowagę do struktury płac w sektorze lotniczym.

Obserwuj MyPolacy.de na FacebookuInstagramieThreadsYouTubeTwitterze

Masz temat który może nas zainteresować lub chcesz się podzielić z nami informacjami? Napisz do nas maila na adres redakcja@mypolacy.de.

Źródło: watson.de
Zdjęcie: Depositphotos.com, autor: kasto

Aplikacja MyPolacy.de
Berlin, ostatnio online:
Wybraliśmy dla Ciebie