Rosnąca liczba skarg na Jobcenter. "Brak odpowiedzi w kluczowych sprawach"
Znacznie zwiększyła się liczba skarg na Jobcenter, a coraz więcej osób szukających pomocy zwraca się do organizacji opiekuńczych, a nie do urzędów pracy. Dotyczy to przede wszystkim beneficjentów zasiłków.Dietrich Bauer, prezes zarządu Diakonie Sachsen, informuje, że w ostatnich miesiącach znacznie wzrosła liczba skarg, wskazujących na problemy z urzędami pracy. Ankieta została przeprowadzona wśród 1000 pracowników organizacji opiekuńczych i wykazała, że ludzie często czują się pozostawieni sami sobie, ponieważ urząd pracy nie zatwierdza świadczeń lub robi to za późno.
Wyniki ankiet są negatywne
Okazuje się, że zdaniem osób korzystających z Jobcenter, największym problemem jest brak porad ze strony pracowników. Dodatkowo wnioskodawcom często brakuje ważnych informacji, potrzebnych do złożenia wniosku. Wyniki ankiet są następujące:
- 8% ankietowanych uważa, że otrzymanie osobistej porady nie jest możliwe nawet w trakcie wizyty osobistej w urzędzie
- 31% stwierdziło, że brakuje ogólnodostępnej strefy w Jobcenter, a więc miejsca, gdzie można złożyć dokumenty z potwierdzeniem odbioru
- według 28% badanych, urzędy pracy nie mają stałych godzin otwarcia
- tylko 10% ankietowanych uważa, że w Jobcenter nie ma żadnych ograniczeń i problemów
- zdaniem 64% badanych przez brak terminowych wypłat ze strony Jobcenter, ich problemy osobiste i finansowe będą się pogarszać
- zdaniem 60% ankietowanych, dokumenty przesyłane do urzędu pracy w ogóle tam nie docierają
- aż 37% badanych wskazało na bezdomność jako konsekwencję działań urzędów pracy.
Wiadomo już, że konieczne jest wprowadzenie pewnych reform, a Jobcenter powinno nawiązać kontakt z innymi organizacjami opiekuńczymi.
Źródło: gegen-hartz.de / Zdjęcie: Pictograph | Depositphotos.com
